Шановні колеги ендокринологи!

У нашій спільній роботі важливо своєчасно визначати моменти, коли пацієнти потребують консультації хірурга-ендокринолога. Це дозволяє забезпечити найкращий результат лікування та уникнути можливих ускладнень. Нижче наведено основні основні питання, які можуть виникнути у Вашій повсякденній роботі...

Illustration

Корисні поради, пояснення та керівництва до дії...

- Коли скеровувати пацієнта на консультацію до хірурга-ендокринолога?- Що робити якщо кальцитонін дещо перевищує норму?- Що таке синдром множинної ендокринної неоплазії (МЕН)?- Чому видалили лише одну частку щитоподібної залози при наявності злоякісного новоутворення щитоподібної залози?- Пацієнт прооперований з приводу раку щитоподібної залози, що далі?

Показання до скерування пацієнта на консультацію до хірурга-ендокринолога:

Illustration
Illustration

1. Вузли щитоподібної залози:- Підозра на злоякісність вузла (категорія TIRADS 4-5 по УЗД, високий рівень Кальцитоніну, тощо).- Швидке зростання вузла або поява нових вузлів.- Вузли, що викликають компресію сусідніх структур (трахеї, стравоходу) та симптоми, такі як утруднене дихання або ковтання.2. Гіперпаратиреоз:- Підвищений рівень паратиреоїдного гормону, що не піддається медикаментозному лікуванню.3. Гіперплазія паращитоподібних залоз:- Збільшення розмірів залоз, що призводить до гіперкальціємії та інших ускладнень.- Виявлена на УЗД органів шиї, структура, схожа аденому паращитоподібної залози, що потребує поточнення діагностики та побудови плану лікування.4. Рак щитоподібної залози:- Підозра чи підтверджений по результатам ТАПБ рак щитоподібної залози чи Мt в регіонарні лімфовузли шиї.5. Некерований тиреотоксикоз у пацієнтів із хворобою Грейвса чи функціональною автономією вузла.- якщо не вдається завести у ремісію тиреостатиками протягом 18 місяців.6. Автоїмунний тиреоїдит, гіпертрофічна форма, із великим об’ємом щитоподібної залози (більше 60 мл.), який тривало не вдається зменшити та призводить до компресії органів шиї.

Що робити якщо кальцитонін дещо перевищує норму?

Кальцитонін - діагностичний та прогностичний онкомаркер медулярного раку щитоподібної залози (МРЩЗ). Навіть незначне підвищення рівня кальцитоніну, має привернути увагу лікаря, оскільки це може бути ранньою ознакою небезпечної патології.  Іноді, підвищення рівня кальцитоніну іноді може бути зумовлене й іншими причинами. Найбільш часті з них: - тривале куріння (в даний час, чи у минулому) (48%); - тривале вживання інгібіторів протонної помпи (20%); - автоімунне захворювання щитоподібної залози (12%) Коли у пацієнта є «підозрілий вузол» у щитоподібній залозі та рівень кальцитоніну близько 100 пг/мл і більше, це майже завжди свідчить про МРЩЗ і вимагає невідкладної консультації хірурга-ендокринолога.  Якщо рівень кальцитоніну до 50-70 пг/мл, це так звана, «сіра зона», яка потребує подальшого дообстеження.

Illustration
Illustration

 Отже, коли в пацієнта діагностовано вузол у щитоподібній залози та деяке підвищення рівня кальцитоніну в крові лікарю слід:1. Ретельно зібрати анамнез: куріння, вживання ІПП, кардіологічних препаратів, чи немає автоімунного тиреоїдиту, сімейний анамнез, щодо онкологічних захворювань.2. Перездати аналіз на кальцитонін в іншій сертифікованій лабораторії. Іноді, таке порівняння результатів, дозволяє підвищити достовірність діагностики.3. Якщо при повторному аналізі в іншій лабораторії також, виявлено підвищення рівня кальцитоніну, пацієнту слід провести пробу із стимульованим кальцитоніном.

Проба з стимульованим кальцитоніном. Ця методика допомагає виявити приховане підвищення кальцитоніну, особливо у випадках, коли його базальний (початковий) рівень знаходиться в «сірій зоні».1. Перевірка базального (початкового) рівня кальцитоніту:- Проводиться забір крові пацієнта натще для визначення базального (початкового) рівня кальцитоніну.2. Стимуляція рівня кальцитоніну введенням р-ну глюконату кальцію:- Внутрішньовенно, повільно (протягом 1-2 хвилин), водиться р-н глюконату кальцію, із розрахунку 0,25 мл на 1 кг маси тіла, але не більше 20 мл.3. Забір крові після стимуляції:- Проводиться через 2, 5 та 10 хв. після введення препарату.4. Інтерпретація результатів:- Зростання рівня кальцитоніну у жінок більше 700 пг/мл, а у чоловіків більше 1500 пг/мл після стимуляції є високоспецифічною ознакою МРЩЗ.

Визначення кальцитоніну у змиві з пунктату.Ще одна методика, яка дозволяє поточнити діагноз - визначення кальцитоніну в змиві з пунктату.ТАПБ підозрілого вузла проводиться за загальноприйнятою методикою.Після нанесення клітинного матеріалу на скло, берем підготовлену мікропробірку Епендорфа із 1 мл фіз. розчину. Набираємо вміст пробірки через голку у шприц, яким щойно провели біопсію. Витискаємо змив шприца назад у пробірку та набираємо його знов. Такі дії повторюємо 2-3 рази. В кінці витискаєм весь змив у пробірку, і щільно її закриваєм. Маркуємо пробірку вказавши, що необхідно визначити рівень кальцитоніну у змиві та відправляємо у лабораторію.Значно підвищений рівень кальцитоніну у змиві буде свідчити про наявність медулярного раку у пацієнта.

Якщо у вас залишаються питання щодо інтерпретації результатів або подальшої тактики, не вагайтеся звертатися за порадою!. Я із задоволенням допоможу розібратися з кожним випадком та разом, ми зможемо прийняти найкраще рішення для здоров’я пацієнта!

Звернутись за консультацією до ендокринного хірурга

Дякую!

Найближчим часом я зв'яжусь з Вами!.

Can't send form.

Please try again later.