Дякую!
Найближчим часом я зв'яжусь з Вами!.
+380955766717
moc.liamg%40alrygnai
Для лікарів УЗД
Коли направляти пацієнтів на консультацію до хірурга-ендокринолога?
Шановні колеги, лікарі УЗД!
Щоденна робота з пацієнтами, які мають проблеми із щитоподібною залозою та прищитоподібними залозами, вимагає високої кваліфікації та уважності. При сонографічному остеженні щитоподібної залози, важливо своєчасно визначити моменти, коли пацієнти потребують консультацію хірурга-ендокринолога. Це дозволяє забезпечити найкращий результат лікування та уникнути прогресування хвороби із виникненням можливих ускладнень.
Показання для скерування пацієнта саме до лікаря хірурга-ендокринолога:
● коли вузли щитоподібної залози категорії Tirads 4-5. Необхідно провести ТАПБ (біопсію) вузла через високу ймовірність малігнізації;
● коли виявлено швидкий ріст вузла або поява нових фокальних утворень при черговому УЗД обстеженні, порівняно із попереднім;
● коли вузли, великих розмірів і Ви бачите на екрані апарата, що вони викликають компресію сусідніх структур (девіація трахеї, магістральних судин шиї, стравоходу) та наявні скарги на утруднене ковтання, важкість дихання, відчуття стороннього тіла на шиї;
● коли фокальні утворення (особливо гіпоехогенні) локуються у проекції прищитоподібних залоз;
● коли різко збільшений об’єм часток щитоподібної залози (більше 60 куб. см.), із ознаками АІТ, чи у випадку, якщо це супроводжується клінікою тиреотоксикозу.
Шкала TI-RADS: що це таке і як її використовувати?
Шкала TI-RADS (Thyroid Imaging Reporting and Data System) — це система класифікації вузлів щитоподібної залози на основі ультразвукових характеристик, яка допомагає оцінити ризик злоякісності вузлів та визначити необхідність подальших діагностичних процедур, таких як тонкоголкова аспіраційна біопсія (ТАБ).
Як описати щитовидну залозу на УЗД? У цьому допоможе схема TI-RADS.
TI-RADS - це акронім від Thyroid Image Reporting And Data System. Рекомендації були розроблені Horvath і ін., модифіковані Jin Kwark і ін. Класифікація TIRADS, розроблена American College of Radiology (ACR), використовується для того, щоб визначити подальшу тактику ведення пацієнтів, у яких виявили вузлові зміни щитовидної залози. У 2017 році розроблена стандартизована шкала оцінки змін щитовидної залози (шкала ACR TIRADS), рекомендації для виконання тонкоголкової аспіраційної біопсії (ТАБ) і повторних досліджень.У 2019 році, за допомогою аналізу штучного інтелекту, ця шкала була дещо підкоректована і тим самим підвищено її діагностичну здатність.
Тож, у класифікації TIRADS виділяють:TIRADS 1 - нормальна щитовидна залоза.TIRADS 2 - доброякісні зміни щитовидної залози.TIRADS 3 - ймовірно доброякісні зміни щитовидної залози.TIRADS 4 - підозрілі на злоякісні зміни щитовидної залози. Дана група класифікується на 4а, 4b, 4c залежно від збільшення ризику злоякісності.TIRADS 5 - найімовірніше злоякісні зміни щитовидної залози (більше 80% ймовірність злоякісності).TIRADS 6 - попередня біопсія довела злоякісність.
Лікарю УЗД рекомендується вибрати по одній характеристиці з чотирьох нижчеперерахованих характеристик при оцінці кожного вузла:
● будова;● ехогенність;● форма;● контури
Після того, як виконано додавання ознак, пропонується вибрати один або більше ознак з групи ехогенних фокусів.
Система балів і класифікація:TIRADS 1: 0 балів - доброякісні зміни щитовидної залози.TIRADS 2: 2 бали - ймовірно доброякісні зміни щитовидної залози.TIRADS 3: 3 бали - ймовірно доброякісні зміни щитовидної залозиTIRADS 4: 4-6 бали – підозра на злоякісні зміни щитовидної залозиTIRADS 5: 7 балів і більше - найімовірніше злоякісні зміни щитовидної залози
✔ Тактика:TIRADS 1 (0 балів) - ТАБ не показанаTIRADS 2 (2 бали) - ТАБ не показанаБіопсія рекомендована пацієнтам з груп TIRADS 3-5 залежно від розміру вузла.NB! Якщо є безліч вузлів, то для оцінки вибираються два вузла з найбільш високими ознаками злоякісності по ACR TIRADS.TIRADS 3 (3 бали) при розмірі вузла менше або дорівнює 1,5 см рекомендовано повторне дослідження, при розмірі вузла більше або дорівнює 2,5 см рекомендована ТАБ.Повторні дослідження виконуються через 1, 3, 5 років.TIRADS 4 (4-6 бали) при розмірі вузла менше або дорівнює 1,0 см рекомендовано повторне дослідження, при розмірі вузла більше або дорівнює 1,5 см рекомендована ТАБ.Повторні дослідження виконуються через 1, 3, 5 років.
TIRADS 5 (7 і більше балів) при розмірі вузла менше або рівному 0,5 см рекомендовано повторне дослідження, при розмірі вузла більше або дорівнює 1,0 см рекомендована ТАБ.
Повторні дослідження виконуються через 1, 3, 5 років.❗ NB! Вибираються не два найбільших вузла, а два вузла найбільш підозрілі на злоякісні.Збільшення вузла в розмірах вважається значним, якщо на повторних дослідження вузол збільшився на 20% і на 2 мм в двох вузлах, або на 50% в об’ємі.Якщо при повторному дослідженні вузол перейшов у вищу категорію по TIRADS, то повторне сканування рекомендовано на наступний рік.
Як використали штучний інтелект для оцінки утворень ЩЖ (шкала AI TI-RADS, 2019)
Artificial Intelligence Thyroid Imaging Reporting and Data System – система аналізу даних звітів дослідження ЩЗ з допомогою штучного інтелекту. За допомогою цієї шкали, було внесено корективи до категоризації вузлів ЩЗ порівняно із вже відомою системою TI-RADS, 2017 року.
Як це було зроблено?AI TI-RADS використовувала дані від 1325 вузлів з ВЖЕ відомими результатами цитології з метою оптимізації оцінки вузлів та присвоєння їм найбільш коректної оцінки у балах. Потім система була застосована експертами та фахівцями НЕ радіологами та порівнювалася з відомою системою оцінки ACR TI-RADS, 2017 р.
Зміни в оцінці утворень ЩЗ наступні:
СТРУКТУРА – лише солідним (щільним) вузлам надаються бали.Кістам та утворенням з «губчастою» структурою присвоюється 0 балів.AI TI-RADS вважає, що цього цілком достатньо для визначення доброякісності вузла незалежно від результатів оцінки за іншими категоріями.- змішані (ознаки кісти та солідної структури) вузли – 0 балів замість 1- солідні або майже солідні вузли – 3 бали замість 2ЕХОГЕННІСТЬ – тільки ГІПОехогенні вузли отримують балиІзо/ГІПЕРехогенні та некласифіковані – 0 балів замість 1ФОРМА - скоріше довгий, ніж широкий (або вище, ніж ширший) – 1 бал замість 3 (при поперечному скануванні вертикально орієнтований вузол)Оцінка КРАЯ – нарахування балів без зміниЕХОГЕННИЙ ФОКУС - мАкрокальцифікати – 0 балів замість 1Таким чином, бали присуджувалися за солідні (щільні), ГІПОехогенні, більш довгі (ніж широкі), з нерегулярним краєм вузли з мікрокальцифікатами (НЕ макро, за макро - 0).Кількість балів для кожної категорії TR і рекомендації для ТІАБ в залежності від розміру вузла залишилися колишніми.Порівняння з ACR TI-RADSПри тестуванні даних по 100 вузлам, чутливість AI TI-RADS та TI-RADS була однакова – 93%.Специфічність була збільшена для AI TI-RADS до 65% з 47% одним експертом, а також підвищена до 55% з 47% групою фахівців не радіологів.
Записатись на консультацію